budowa domu

Budowa własnego domu- co trzeba wiedzieć już na starcie?

To niemałe przedsięwzięcie, które wymaga sporego zaangażowania w to, aby dopilnować wszelkich spraw formalnych, ale i sama realizacja całego projektu jest pewnym procesem, który może bardzo mocno rozciągnąć się w czasie. Dom nie jest łatwo zbudować, ale jeśli tego dokonamy- będziemy mieć naprawdę bardzo solidne zabezpieczenie na przyszłość. Budowa własnego domu to takie oczywiste kwestie jak konieczność zakupu działki czy uzyskanie pozwolenia na budowę. Jakie są jeszcze inne, dodatkowe aspekty, na które warto zwrócić uwagę już na początku planowania inwestycji?

Wygląd domu i szczegóły projektu

Stojąc przed zadaniem wybrania jednego projektu domu czasem nie mamy pojęcia od czego w ogóle powinniśmy zacząć. Takich projektów jest setki, a co za tym idzie trzeba się zastanowić nad swoimi potrzebami oraz tym, jak będziemy chcieli taki budynek użytkować w praktyce. Jedne z najpopularniejszych projektów domów to budynki jednorodzinne, które posiadają rozległy parter z otwartą przestrzenią kuchni i pokoju dziennego na dole oraz strefą sypialnianą na poddaszu użytkowym. Tak zaaranżowana przestrzeń w budynku pozwala łatwo wydzielić strefę dzienną oraz nocną, co doskonale sprawdza się w praktyce. Przedłużeniem strefy dziennej może być duże okno tarasowe umożliwiające wyjście do ogrodu zewnętrznego, gdzie można odpoczywać na świeżym powietrzu. Ze względu na większą funkcjonalność, poleca się aranżację pełnej łazienki na piętrze oraz przynajmniej niewielkiej toalety na parterze. W sypialniach na poddaszu użytkowym dobrze pomyśleć o balkonie, który uatrakcyjnia tę przestrzeń, ale jest też rozwiązaniem praktycznym. Warto kilka razy zastanowić się, czy zaproponowany w projekcie układ pomieszczeń faktycznie odpowiada nam swoją funkcjonalnością.

Jak zebrać wszystkie koszty i na czym będzie można zaoszczędzić?

Kupując projekt domu otrzymujemy oszacowanie tego, jaki może być przybliżony koszt realizacji budynku. To szalenie istotne, gdyż pozwala dostosować nasze plany i zamiary do realnej rzeczywistości. W toku realizacji każdego projektu wielu inwestorów dodatkowo zastanawia się, w jakich miejscach można zaoszczędzić, a gdzie nie można lub nie warto. W sieci mona też znaleźć wiele porad odnośnie popularnych zamienników niektórych materiałów budowlanych. Bardzo przydatna może się też okazać aplikacja do obliczania kosztów budowy nieruchomości- są to rozmaite kalkulatory budowlane szacujące potrzebny budżet w oparciu o podstawowe zmienne. Korzystają z nich na przykład te osoby, które już na starcie wiedzą, że konieczny będzie dla nich kredyt. Niektórzy inwestorzy niemalże równolegle z budową domu chcą też od razu zagospodarować przestrzeń wokół niego projektując ogród, podjazd czy garaż. Nawet jeśli nie mamy funduszy na taki cel- zastanówmy się, jak najlepiej będzie zaadaptować projekt do posiadanej działki i jak sprawić, aby potem stała się ona funkcjonalna i praktyczna w użytkowaniu.