Dom kanadyjski

Nazwa wzięła się od tego, że 90% mieszkań budowanych w Ameryce to drewniane domy szkieletowe i tam potocznie mówi się o nich domy kanadyjskie.

Domy te powstają poprzez wykonanie drewnianego stelażu, który posiada wielowarstwowe ściany. Ustawia się go na fundamencie zbudowanym z płyty, do której przytwierdza się metalowe kotwy, które zamocowują cały szkielet. Dom kanadyjski można budować w każdych warunkach atmosferycznych oraz o dowolnej porze roku. Najważniejsze, aby powstawały z najwyższej jakości materiałów oraz aby etapy ich budowy były realizowane starannie i w kolejności. Aby dom kanadyjski funkcjonował prawidłowo, należy odpowiednio wszystko ze sobą połączyć i ocieplić oraz prawidłowo poprowadzić instalację.

Domy kanadyjskie

Mając wykonany cały szkielet owinięty folią wiatroizolacyjną, przechodzimy do wykonania dachu. Najpierw zakładamy folię dachową, następnie umieszczamy kontrłaty, łaty, okucia oraz blachę, możemy również nałożyć dachówkę. Zakładamy okna, a następnie je oklejamy w taki sposób, aby folia wiatroizolacyjna złączyła się z ramami okiennymi. Teraz możemy zdecydować czy dokańczamy pracę na zewnątrz, czy rozpoczynamy wykańczanie wnętrza. Kontynuując pracę zewnętrzne, montujemy listwy startowe pozwalające uzyskać prostą linię elewacji i zabezpieczyć wełnę przed szkodnikami. 

Za pomocą czarnych wkrętów i plastikowych kołków, przeznaczonych do tej czynności, zakładamy wełnę fasadową. W kolejnym etapie tworzymy drewniane listwy, na których następnie mocujemy drewnianą elewację w całości, bądź tylko jej elementy. W przygotowanym kleju zanurzamy narożniki i kołki montażowe. Później nakładamy siatkę i przykrywamy warstwą kleju. Nakładamy grunt pod tynk w kolorze, jaki wybraliśmy. Kończąc pracę na zewnątrz, wykonujemy tynk albo elewację z drewna. Na zewnątrz prace są zakończone.

Wykończenie wnętrza rozpoczynamy od wyłożenia wełny między słupkami w naszym szkielecie ścian. Czynność tę wykonujemy dokładnie, aby nie doprowadzić do powstania mostków termicznych. Jeśli posiadamy poddasze, które będzie używane, musimy pamiętać o podwiązaniu wełny do płyt OSB lub MFP przy pomocy sznurka, aby dobrze do nich przylegała. Ma ona pełnić rolę akustyczną. Jeśli strych nie będzie użytkowy, nie sznurkujemy wełny. Ważną fazą jest zamontowanie folii paroizolacyjnej zarówno w środku, jak i na ścianach zewnętrznych. Musimy jednak uważać, aby nie zrobić w niej dziur. 

Montujemy ją w taki sposób, aby szczelnie połączyć ją z wcześniej położoną folią na poddaszu i we wszystkich pomieszczeniach. Złączenia folii kleimy ze sobą, zarówno w pomieszczeniach, jak i z ramami w oknach i futrynami w drzwiach. Możemy sprawdzić, czy wszystko jest szczelne, wykonując test. Na folii paroizolacyjnej montujemy co 40 cm łaty pod płyty GK. Pozwoli to na stworzenie miejsca na potrzebne instalacje. Robi się to po to, aby nie naruszyć ani nie przedziurawić folii podczas przeprowadzania instalacji. Po ich wykonaniu montujemy trzy rodzaje płyt gipsowo-kartonowych. Standardowe w każdym pomieszczeniu, odporne na wilgoć w łazience, a także te o zwiększonej odporności na ogień w miejscu kominka. Łączenia stapiamy taśmami, a w rogach montujemy kątowniki i nakładamy szpachlę.

Sprzątamy teren budowy i przekazujemy dom w stanie deweloperskim. Wszelkie informacje o takich domach można uzyskać na naszej stronie internetowej drewdom.com.