ogród

Ogród, w którym po prostu chce się spędzać czas

Piękny dom, ale ciągle znajdujący się na pustej działce- to ogromne pole do popisu dla kogoś, kto pasjonuje się zielenią i kto lubi się nią otaczać w swoim domowym zaciszu. Tworzenie własnego ogrodu wymaga jednak pewnej wizji, projektu, zacięcia do prac ziemnych oraz budowlanych, a także wiedzy na temat roślin. Już na samym początku warto na działce wydzielić odpowiednie strefy- zaplanować miejsce pod altanę ogrodową, wydzielić taras, ewentualne miejsce pod szklarnię czy warzywnik, a także miejsce pod trawnik i ogród ozdobny. Oprócz zielonej nasady, która będzie miała znaleźć się w ogrodzie, dobrze jest też pomyśleć o pewnych stałych formach, takich jak na przykład żywopłot, który sprawi, że ogród będzie zaciszny i osłonięty przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów i przechodniów. Jak zaprojektować ogród marzeń?

Rośliny najlepsze na żywopłoty

Aby roślina dobrze się sprawdzała w roli zielonego żywopłotu musi być zimozielona i musi dawać się formować i przycinać. W tej roli sprawdzają się bukszpany, ale ich przyrost jest dość wolny. Dlatego w naszym kraju najczęściej w roli roślin na żywopłoty spotyka się tuje ogrodowe, które rosną bardzo szybko, ale wymagają regularnego przycinania. Tuje są uważane za rośliny łatwe w uprawie i bezproblemowe. Są też odporne na szkodniki. Trzeba tylko pamiętać o tym, aby od razu posadzić je w odpowiedniej rozstawie- szybko rosną i potrzebują sporo miejsca. Te partie roślin, które będą sadzone zbyt gęsto tak, że nie będzie dochodzić do nich światło będą brązowieć i opadać.

Altany i tarasy

To miejsca idealne do spędzania wolnego czasu. Najczęściej spotykanym typem altany jest ta wykonana z drewna- może ona mieć projekt kwadratu lub nawet sześcioboku, może być prosta i minimalistyczna lub też klasyczna ze zdobieniami i kratkami pod rośliny pnące. Pamiętajmy jednak o tym, że zarówno podłoga tarasu jak i powierzchnia pod altanę musi zostać wyłożona jakimś trwałym materiałem- betonem, płytami chodnikowymi, deskami kompozytowymi lub terakotą. Dzięki temu podłoga będzie stabilna i będzie dobrze opierała się wilgoci, a i my nie będziemy musieli martwić się o błoto. Zarówno w altanie jak i na tarasie można zaprojektować donice wolnostojące, w których będzie miejsce na rośliny ozdobne- kwiaty cebulowe lub jednoroczne. W altanie czy też na tarasie dobrze też pomyśleć o dodatkowym oświetleniu.

Szklarnia oraz warzywnik

Zapaleni ogrodnicy mogą mieć ochotę na wydzielenie na działce osobnego miejsca pod uprawy. Najpraktyczniejszym rozwiązaniem są grządki wykonywane na podwyższeniu na planie prostokąta. Szklarnie natomiast można wybrać spośród dwóch opcji: metalowej konstrukcji z szybami z poliwęglanu lub w formie tunelu foliowego na metalowych obręczach zakopywanych w ziemię. Oprócz tych elementów najlepiej od razu pomyśleć też o szopie ogrodowej do przechowywania narzędzi ogrodniczych, doniczek, a także różnego rodzaju nawozów. Poleca się także zaplanowanie miejsca pod kompostownik do magazynowania resztek i przetwarzania w ekologiczny nawóz. Im lepiej zorganizowany będzie nasz warzywnik tym większe plony będziemy mogli uzyskać z roku na rok. Uzupełnieniem warzywnika może być także niewielki sad z drzewami owocowymi.