blok

Dom jednorodzinny czy mieszkanie w bloku- co wybrać?

Osoby planujące w najbliższym czasie zakup nieruchomości bardzo często stają przed dylematem związanym z tym, czy zdecydować się na mieszkanie w bloku czy w domu. Okazuje się bowiem, że cena średniej wielkości mieszkania w mieście może być porównywalna do ceny domu jednorodzinnego usytuowanego na interesującej działce nieco dalej od centrum lub też całkiem na przedmieściach. Zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie niesie ze sobą konieczność prowadzenia innego stylu życia, a co za tym idzie oba rozwiązania mają swoich zwolenników. Jaką decyzję podjąć aby nie żałować?

Dojazdy i łatwiejszy dostęp do kultury

Bardzo często mieszkania w mieście wybierają osoby, które cenią sobie fakt, że wszędzie mają blisko. Wiele z nich nie widzi nawet konieczności kupowania własnego samochodu na start, gdyż szybciej jest im dojechać do miejsca zatrudnienia komunikacją miejską. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że to, co z jednej strony stanowi zaletę- może być i wadą. Bowiem mieszkanie w ścisłym centrum faktycznie może oznaczać z jednej strony to, że do wielu miejsc ma się bliżej- z drugiej strony zatłoczone i zakorkowane miasta nie zachęcają, a wytwarzający się smog sprawia, że nie każdy chce właśnie w takim miejscu kupować mieszkanie na własność. Mieszkanie w zabytkowej części miasta wiąże się jednak z prestiżem, miejsca tego typu mają swój niepowtarzalny klimat i historię, a wiele osób mocno związanych z daną lokalizacją po prostu nie wyobraża sobie wyprowadzki na peryferia. Niestety, mieszkania o dużym metrażu w prestiżowej okolicy w najpopularniejszych miastach Polski mogą kosztować nawet milion złotych. Dla wielu osób są to koszty nie do przeskoczenia.

Dom idealny dla rodziny

Natomiast bardzo wiele rodzin z dziećmi bardziej skłania się ku własnej działce oraz ku budowie domu lub kupnie domu w ramach jakiegoś osiedla szerzej zakrojonej inwestycji. Oznacza to możliwość nie tylko dysponowania większym metrażem niż w przypadku mieszkania w bloku, ale i szansa na większą prywatność oraz posiadanie chociażby niewielkiego ogrodu. Można powiedzieć, że dom na peryferiach może oznaczać dłuższe dojazdy oraz bardziej utrudniony dostęp do kultury- w praktyce jednak bardzo wiele zależy od usytuowania działki. Niekiedy, posiadanie własnego samochodu staje się konieczne. W przypadku domu jednorodzinnego niejednokrotnie ma się znacznie łatwiejszy dostęp do terenów zielonych, lasu oraz przyrody. Można też liczyć na mniejsze zanieczyszczenie powietrza.

Jak widać, zarówno jedno jak i drugie rozwiązanie niesie ze sobą wiele korzyści- wszystko więc zależy od preferencji inwestorów i tego, w jaki sposób będą chcieli żyć w przyszłości. Zakup nieruchomości zazwyczaj stanowi jedną z najpoważniejszych inwestycji w całym życiu, a w raz kupionym lokum zostaje się na stałe. Dlatego dobrze jest rozeznać się na rynku, aby móc znaleźć ofertę najbardziej dopasowaną do potrzeb, która będzie w stanie spełnić marzenia o domu idealnym. Niejednokrotnie potrzeba sporego zapasu czasu na to, aby podjąć najlepszą decyzję z możliwych.