HDF (HDF) – płyta pilśniowa o wysokiej gęstości

Płyta pilśniowa o wysokiej gęstości (HDF) jest płytą drewnopochodną wykonaną z włókien drzewnych sprasowanych pod ciśnieniem i w wysokiej temperaturze. HDF dostępny jest w płytach o grubości 3 lub 4 mm.

Gęstość płyty HDF wynosi 800-1100 kg/m3. Taka gęstość zapewnia wysoką wytrzymałość, co czyni go idealną warstwą stabilizującą dla podłóg laminowanych i fornirowanych.

Produkcja

Płyta HDF różni się od płyty wiórowej tym, że do sklejenia włókien drzewnych nie jest potrzebny klej, choć stosowane są żywice. Płyta HDF nie łamie się ani nie pęka. Płyta o wysokiej gęstości jest produkowana z włókien wiórowych i odpadów drzewnych. Jej konstrukcja jest o wiele bardziej złożona, a sama płyta jest gęstsza niż płyta wiórowa (chipboard) i płyta pilśniowa średniej gęstości (MDF).

W procesie produkcji płyt o wysokiej gęstości włókna drzewne są rozdmuchiwane pod ciśnieniem. Gorąca para wodna rozluźnia włókna, które następnie są prasowane w specjalnych komorach. W rezultacie powstają gęste i jednorodne deski, w których włókna są mocno połączone dzięki ligninie drzewnej, naturalnemu klejowi, który polimeryzuje pod wpływem wysokiej temperatury. Podczas procesu prasowania do komory dodawana jest wilgoć, aby zapobiec wypaczaniu się płyty.

Rodzaje

Istnieją trzy główne rodzaje płyt pilśniowych:

  • szlifowane;
  • olejowane (hartowane);
  • ozdobione.

Normalnie szlifowana płyta ma gładką powierzchnię i jest przeznaczona do późniejszego gruntowania i malowania. Olejowana płyta HDF jest materiałem szczególnie odpornym na wilgoć, stosowanym w wykończeniu zewnętrznym. Płyta dekorowana to płyta HDF z wzorem. Wzór najczęściej imituje naturalne drewno (dąb, brzoza, wenge itp.), ale tak naprawdę może to być wszystko. Na przykład na fartuch kuchenny wykonują fotodruk z płyty hDF w tym samym kolorze co meble.

Zastosowanie

Płyty HDF stosowane są do produkcji mebli, laminatów, niektórych rodzajów parkietów i drzwi. Płyty o wysokiej gęstości są również czasami używane do izolowania i wyrównywania ścian w domach oraz do wykonywania sufitów podwieszanych w pomieszczeniach niemieszkalnych.