Keramzyt – kruszywo o wszechstronnym zastosowaniu

Keramzyt to tworzywo, które powstaje na skutek wypalania gliny ilastej w wysokiej temperaturze. W ten sposób uzyskane kilkumilimetrowe kuleczki są wysoce odporne na mróz, ogień oraz preparaty chemiczne. Kruszywo to wykorzystywane jest przede wszystkim w budownictwie jako izolator termiczny i akustyczny oraz w ogrodnictwie. Keramzyt to materiał, który może Ci posłużyć przez wiele lat w nienaruszonym stanie. Dowiedz się więcej na temat tego innowacyjnego kruszywa w poniższym artykule. 

Keramzyt – podstawowe informacje

Proces produkcyjny keramzytu jest przyjazny dla środowiska, tak jak i kruszywo samo w sobie. Cała produkcja oparta jest na czystej glinie, a podczas procesu nie powstają żadne odpady. Wydobyta glina musi odczekać na wypalanie około dwóch tygodni, podczas których jest ona nawadniana, a następnie rozgniatana na mniejsze części. Podczas wypalania kuleczki keramzytu zwiększają swoją objętość. Najczęściej można spotkać się z kulkami o średnicy od dwóch do dwudziestu milimetrów. Powstałe kulki keramzytu są lekkie, odporne na wilgoć czy procesy gnilne co czyni je idealnym materiałem budowlanym.

Keramzyt w budownictwie – izolator termiczny i akustyczny

Zastosowanie keramzytu w budownictwie to totalny strzał w dziesiątkę. Jest on lekki, trwały i niezwykle wytrzymały, a do tego odporny na ogień, mróz, wilgoć, szkodniki oraz grzyby i pleśnie. Dodatkowym atutem jest również to, że w niektórych sytuacjach może on być wielokrotnie wykorzystywany. Keramzyt dzięki swoim niepowtarzalnym cechom jest zamiennikiem izolacji styropianowych, jednak koszt wykonania izolacji z keramzytu będzie zbliżony do wykonania izolacji styropianowych. Kruszywo to jest również bezpieczne dla alergików, ponieważ jego wykorzystanie pozwala na stworzenie przestrzenii suchej, ciepłej i wolnej od szkodliwych związków chemicznych. Najczęściej keramzyt stosuje się do izolacji stropów, stropodachów, sklepień dachów, ścian fundamentowych oraz ścian piwnicznych, podłóg gruntowych i kanałów instalacyjnych. Keramzyt to również materiał, z którym łatwo się pracuje, ponieważ można wprowadzić go w postaci luźno ułożonych kuleczek lub w postaci kilkudziesięciu kilowych worków tworząc bloki o charakterze izolacyjnym. Jeśli decydujemy się na bloki wykonane z worków wypełnionych kruszywem, przed ich ułożeniem należy wykonać dziurki o średnicy kilku milimetrów na powierzchni worków. Dopuszczenie odpowiedniej ilości powietrza wewnątrz worków z keramzytem ma na celu utrzymanie kuleczek kruszywa w prawidłowej kondycji.